AIRCAMPER

 

 


Napisao i snimio :Davor Sobodic

Vrlo se rijetko u životu može to doživjeti...U staroj kamenoj ostavi, koju od ulice dijele tek drvena vrata, jedan avion čeka na svoj prvi let...

AIRCAMPER made in HR

  1. foto; ljubav na prvi pogled - first love
  2. foto; rep u stilu svojih godina - tail
  3. foto -
  4. foto; graditelj i djelo - hombilders & plane
  5. foto -
  6. foto; komanda dubine - stick komands
  7. foto; pogled iz motora - stick
  8. foto -
  9. foto -
  10. foto; kabina sa repa - from tail
  11. foto; pogled u kabinu - panel place

Air Camper jedan je od prvih samograditeljskih hitova iz vremena nakon drugog rata. Iako je njegov dizajn nastao potkraj dvadesetih godina ovog stoljeća, objavljen je 1930 u reviji "Modern Mexchanix magazin", i 1932 u "Flying Manual". Njegov tvorac Bernard H. Pietenpol (1901-1984), tim je djelom zaslužio naziv oca samogradnje. Stvarajući svoj prvi zrakoplov, dao mu je jednostavnu liniju i dizajn onog vremena, uz praktičnost, ekonomičnost i jednostavnost.

Njegov cilj bio je napraviti avion dobrih performasi, na kojem bi se po prvi put do tada koristio pogonski stroj iz serijskog automobila, Forda ! 1928, Mr. Pietenpol je sagradio i po prvi put poletio sa svojom vlastitom kreacijom aviona. Bio je to, jednosjed otvorenog kokpita, napravljen od drveta iz lokalne pilane, sa priručnim materijalom, presvučen platnom sa postelje i priručno impregnirano. Stajni trap konstruiran je od vodovodnih cijevi, i velikih kotača sa motocikla. Elisa je ručno tesana i postavljena na četverocilindrični Ace motor, hlađen vodom. Nakon nekoliko uspješnih mjeseci leta, u sljedećih pet godina, nastao je i niz modifikacija. Modifikacije nisu utjecale na njegov osnovni dizajn i liniju aviona, ali je iz njega narasla koncepcija nešto većeg dvosjeda, sa prostorom za putnika. Izmjene je naravno pretrpio i stajni trap koji je postao elastičniji, sa "avionskim" kotačima.

Za više informacija / for informations www.pietenpol.com

Za pogonski stroj je izabran Ford A motor, ugrađivan u istoimene automobile, čija je težina iznosila gotovo 120 kg, sa odgovarajućom elisom. Konačni dizajn Air camper dobio je 1934 godine, i kao takav je i na danas dostupnim nacrtima konstruktora. Pokretanjem male manufakture za proizvodnju metalnih djelova i djelova za preuređenje Fordovih motora, 1933 godine, u mjestu Cherry Grove, Minnesota, započela je i neka vrst njegove proizvodnje. Drvena konstrukcija proizvodila se u Wycoff-u, no sklapao se na obije lokacije. Završeni avioni testirani su na nevelikoj travnatoj pisti zapadno od grada. Proizvodnja je tekla sve do početka rata 1941 godine.

Fordove mašine su na ovom avionu mijenjane kroz generacije. Korišten je Ford A, Ford T, Ford V8, Velie, Kinner, Lycoming, Franklin, Continental, Chevrolet. Izlaskon na tržište tada novog Chevroletovog Corvair-a, 1960, koji je bio pogonjen sa šestcilindarskim motorm, hlađenim zrakom, Mr. Pietenpol prepoznaje ga kao kandidata za pogon Air campera. Već 1960, gradi se prvi Air camper pogonjen tim motorom, a drugi 1964 godine. Koncepcijski je konstrukcija aviona ovdije ostala ne promijenjena. Izmjene koje su usljedile, premještanje rezervara u nos (jednog), imale su za cilj samo kompenziranje smanjene težine motora u odnosu na njegove prethodnike. Ovaj motor bio je lakši i snažniji od prethodnika, što je poboljšalo letne karakteristike aviona. Sa njim je avion dobio na putnoj brzini, smanjenoj buci i potrošnji goriva.

Air Camper je avion potpuno drvene konstrukcije, napravljen od letvica i šperploče. U njegovoj gradnji se koriste letvice Kanadskog bora, Avio-šper, … Napravljen je uz korištenje uobičajenog alata, i ne zahtijeva posebne zahvate. Samo konstrukcija nosaća motora i stajnog trapa zahtijeva varenje. Vezano uz nacrte, oni se nisu bitno mijenjali od 1934 godine. Naravno, vremenom je usljed promjena motora napravljeno nekoliko sitnijih izmjena, koje su dostupne i danas kao "suplemental" plans. Vrlo simpatičnog izgleda, podnosi raspon motora od 40 - 110 KS. No preporučljiva opcija je svakako barem ona od 64 KS. Sa tim motorom raspon brzina je od 40-90 Milja, što je dovoljno za njegov raspon krila od gotovo deset metara.